Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Case/IH | Excavator | CX130, CX130B, CX130D, CX130DLC, CX160, CX160B, CX160C, CX160DLC, CX210, CX210B, CX210CLC, CX210DLC, CX210DNLC, CX240, CX240B, CX250C, CX250DLC, CX290, CX290B, CX350, CX350C, CX350DLC, CX470C, CX490D, CX500DLC | KHR13070, KHR13071 |
Product Specifications
| Type | Parallel Flow |
|---|---|
| Core Height | 13 7/8" |
| Core Width | 24 1/2" |
| Core Thickness | 1" |
| Overall Height | 13 7/8" |
| Overall Width | 29 7/8" |
| Overall Thickness | 1 1/8" |
| Fitting Inlet | #10 Male O-Ring |
| Fitting Outlet | #6 Male O-Ring |
