Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Backhoe | 210K, 310G, 310J, 310K, 310K EP, 310L, 310SG, 310SJ, 310SJ TMC, 310SK, 310SL, 310SL HL, 315SG, 315SJ, 315SK, 315SL, 325J, 325K, 325SK, 325SL, 410G, 410J, 410K, 410K TC, 410L, 710G, 710J, 710K, 710L | AT307691, AT335177, AT365428, AT365429, AT400506, AT456707 |
| John Deere | Log Loader | 335C, 335D, 435C, 437C, 437D, 437E | RE162771, RE208336, RE300527 |
| John Deere | Sprayer | 4700, 4710, 4720, 4730, 4830, 4920, 4930, 4940 | RE162771, RE208336, RE300527 |
| John Deere | Tractor | 2204, 2204M, 7185J, 7195J, 7205J, 7210J, 7225J, 7630, 7715, 7720, 7730, 7815, 7820, 7830, 7920, 7930, 8110, 8110T, 8120, 8120T, 8130, 8130T, 8210, 8210T, 8220, 8220T, 8230, 8230T, 8310, 8310T, 8320, 8320T, 8330, 8330T, 8410, 8410T, 8420, 8420T, 8430, 8430 MFWD, 8430T, 8520, 8520T, 8530, 8530T, 9100, 9120, 9200, 9220, 9230, 9300, 9300T, 9320, 9320T, 9330, 9400, 9400T, 9420, 9420T, 9430, 9430T, 9520, 9520T, 9530, 9530T, 9620, 9620T, 9630, 9630T | RE162771, RE208336, RE300527 |
Product Specifications
| Type | Single Shaft, Single Speed |
|---|---|
| Shaft Size | 5/16" |
| Shaft Length | 1 5/8" |
| Motor Diameter | 3" |
| Motor Length | 4 1/4" |
| Wheel Diameter | 7" |
| Wheel Length | 3" |
| Rotation | Counter Clockwise |
| Number Of Wires | 2 |
| Voltage | 12 |
| Stud Span | 2 5/16 |
| Flange Diameter | 9" |
