Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Cable Skidder | 360DC, 460DC, 540G, 540G-III, 540H, 548G-III, 640G-III, 640H | AT188768, AT365432, AT365433 |
| John Deere | Grapple Skidder | 360D, 360DG, 460D, 460DG, 548G, 548G-II, 548H, 560D, 640G, 648G, 648G-III, 648H, 748G, 748G-III, 748H, 848H | AT188768, AT365432, AT365433 |
| John Deere | Skidder | 540G-II, 640G-III, 648G-III, 748G-III | AT188768, AT365432, AT365433 |
Product Specifications
| Shaft Length | 1 5/8" |
|---|---|
| Motor Length | 4" |
| Number Of Wires | 2 |
| Stud Span | 2 5/16" |
| Type | Single Shaft, Single Speed |
| Overall Length | 7 3/4" |
| Voltage | 12 |
| Shaft Size | 5/16" |
| Overall Diameter | 3", 9" Flange |
| Rotation | Clockwise |
