Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Forklift | 444JR | AT224930, AT313282 |
| John Deere | Wheel Loader | 444H Wheel, 444J Wheel, 544H Wheel, 544J Wheel, 624H Wheel, 624J Wheel, 644J Wheel, 724J Wheel, 744H Wheel, 744J Wheel, 824J Wheel, 844J Wheel | AT224930, AT313282 |
Product Specifications
| Type | Single Shaft, Single Speed |
|---|---|
| Shaft Size | 5/16" |
| Shaft Length | 1 3/8" |
| Motor Diameter | 3" |
| Motor Length | 4 1/8" |
| Overall Length | 6 1/2" |
| Rotation | CCW |
| Number Of Wires | 2 |
| Voltage | 24 |
| Stud Span | 2 5/16" |
