Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Backhoe | 416, 416B, 416C, 426, 426B, 428, 428B, 428C, 436B, 436C, 438B, 438C, 446B | 174-1490, 3E-7501 |
| Caterpillar | Track Dozer | D3C, D4C, D5C | 174-1490, 3E-7501 |
| Caterpillar | Tractor | 65C, 65D, 65E, 75C, 75D, 75E, 85C, 85D, 85E, 95E | 174-1490, 3E-7501 |
| Caterpillar | Wheel Loader | 928G Wheel | 174-1490, 3E-7501 |
| Claas | Tractor | Challenger 95E | 174-1490, 3E-7501 |
Product Specifications
| Type | Double Shaft, Single Speed |
|---|---|
| Shaft Size | 5/16" |
| Shaft Length | 3" |
| Motor Length | 4" |
| Overall Length | 10 7/8" |
| Number Of Wires | 2 |
| Voltage | 12 |
| Stud Span | 2 5/16" |
