Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Compactor | 836 | 174-1508 |
| Caterpillar | Wheel Dozer | 834B | 174-1508 |
| Caterpillar | Wheel Loader | 988B Wheel, 992C Wheel, 994 Wheel, 994D Wheel | 174-1508 |
Product Specifications
| Type | Double Shaft |
|---|---|
| Shaft Size | 3/8" |
| Shaft Length | 3 21/64" |
| Motor Diameter | 3" |
| Motor Length | 5" |
| Overall Length | 12 5/16" |
| Number Of Wires | 2 |
| Voltage | 24 |
| Interchange Numbers | AP Air |
