Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Komatsu | Dozer | D155A-6, D155AX-6, D155AX-7, D65PX-16, D65WX-16 | ND116340-7350 |
| Komatsu | Excavator | PC130-8, PC2000-8, PC200LC-7, PC200LC-8, PC270LC-8, PC270LC-8N1-W1, PC300-8, PC300LC-8, PC350LC-8, PC400-8, PC400LC-8, PC450LC-8 | ND116340-7350 |
Product Specifications
| Type | Assembly |
|---|---|
| Overall Height | 5 3/8" |
| Overall Width | 9 1/4" (7 1/4" without Breather) |
| Wheel Diameter | 6 1/2" |
| Wheel Length | 2 3/4" |
| Rotation | Clockwise |
| Voltage | 24 |
| Interchange Numbers | AP Air |
