Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Hitachi | Excavator | EX750-5 | 4406290 |
| John Deere | Excavator | 450LC, 550LC, 750 | 4406290, TH4406290 |
Product Specifications
| Type | Blower Assembly |
|---|---|
| Shaft Size | 5/16" |
| Shaft Length | 3" |
| Motor Diameter | 3 13/32" |
| Motor Length | 4" |
| Overall Length | 7" |
| Wheel Diameter | 6 11/64" |
| Wheel Length | 2 1/2" |
| Rotation | Counter Clockwise |
| Number Of Wires | 2 Spade Connector |
| Voltage | 24 |
| Vented Or Non-Vented | Vented |
| Flange Diameter | 6 11/16" |
