Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Type | Model | OEM Reference Numbers |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Skid Steer Loader | 226D, 226D3, 232D, 232D3, 236D, 236D3, 239D, 239D3, 242D, 242D3, 246D, 246D3, 249D, 249D3, 257D, 257D3, 259D, 259D3, 262D, 262D3, 272D, 272D XHP, 272D2, 272D2 XHP, 272D3, 272D3 XE, 277D, 279D, 279D3, 287D, 289D, 289D3, 297D, 297D XHP, 297D2, 297D2 XHP, 299D, 299D XHP, 299D2, 299D2 XHP, 299D3, 299D3 XE | 359-1583 |
Product Specifications
| Type | Blower Assembly |
|---|---|
| Overall Height | 5 7/8" |
| Overall Width | 6 1/2" |
| Number Of Wires | 4 |
| Voltage | 12 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Mounting Base Length | 6 1/2" |
| Mounting Base Width | 4" |
