Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Kubota | Excavator | KX080-3, KX121, KX121-3, KX161-3 | T1065-72220 |
Product Specifications
| Type | Parallel Flow |
|---|---|
| Core Height | 14 1/4" |
| Core Width | 13 1/16" |
| Core Thickness | 5/8" |
| Overall Height | 14 11/16" |
| Overall Width | 15 15/16" |
| Fitting Inlet | 22mm, 0.615" Pilot |
| Fitting Outlet | 16mm, 0.407" Pilot |
| Fins Per Inch | 16 |
| Interchange Numbers | AP Air |
