Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Hitachi | Excavator | EX00-3, EX100-5, EX100-5E, EX100M-5, EX110M-5, EX120-5, EX120-5X, EX120-5Z, EX130H-5, EX130K-5, EX150LC-5, EX160LC-5, EX200-5, EX200LC, EX200LC-5, EX210H-5, EX210LCH-5 | 4361053, 506011-8140 |
| Komatsu | Excavator | PC120, PC200-8, PC400LC-6 | TW506211-6502 |
Product Specifications
| Compressor Type | DKS15CH |
|---|---|
| Head Type | H-Pad |
| Oil Type | R134 Pag 100 |
| Clutch Diameter | 139mm, 5.4" |
| Voltage | 24 |
| Grooves | 1 |
| Belt Width | 5/8" |
| Coil Position | N/A |
| Oil Quantity | 5.0 oz. |
| Gauge Line | 58mm, 2.25" |
| Suction Port | 0.590 |
| Discharge Port | 0.450 |
