Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| Caterpillar | Skidsteer | 226D, 226D3, 232D, 232D3, 236B3, 239D Track, 239D3 Track, 242B3, 246C, 249D Track, 249D3 Track, 252B3, 256C, 257B3, 259B3, 262C, 262C2, 272C, 277C Multi-Terrain, 277C2 Multi-Terrain, 279C, 279C2, 287C Multi-Terrain, 287C2 Multi-Terrain, 289C Track, 289C2 Track, 297C Multi-Terrain, 299C Track | 258-2468, 276-9875 |
Product Specifications
| Compressor Type | TM-08 |
|---|---|
| Head Type | Pad Mount |
| Oil Type | R134 Pag 100 Oil |
| Clutch Diameter | 5.0" |
| Voltage | 12 |
| Grooves | 2 |
| Belt Width | 1/2" |
| Coil Position | N/A |
| Oil Quantity | 150cc, 5.07oz. |
| Gauge Line | 34.99mm |
