Find Your Parts
Search
Product Fitment
| Make | Equipment Type | Models | OEM Reference(s) |
|---|---|---|---|
| John Deere | Backhoe | 310C, 310G, 310SG, 315SG, 410B, 410C, 410G, 510C, 610C, 710G | AT169180, T55563 |
| John Deere | Feller Buncher | 643, 843K | T55563 |
| John Deere | Grapple Skidder | 548E, 548G, 648E, 648G, 748E, 748G | AT169180 |
| John Deere | Skidder | 540E, 540G, 640E, 640G | AT169180 |
| John Deere | Wheel Loader | 544B Wheel, 644B Wheel | T55563 |
Product Specifications
| Type | Single Shaft, Single Speed |
|---|---|
| Shaft Size | 1/4" |
| Shaft Length | 1 1/2" |
| Motor Diameter | 3" |
| Motor Length | 2 7/8" |
| Overall Length | 5" |
| Rotation | Reversible |
| Number Of Wires | 2 |
| Voltage | 12 |
| Stud Span | 2 5/16" |
